wtorek, 8 stycznia 2013

HIPOTERAPIA

"Hipoterapia jest  formą rehabilitacji psycho-ruchowej, do której stosuje się konia. Jest jedną z form rehabilitacji wieloprofilowej, czyli oddziałującej jednocześnie ruchowo, sensorycznie, psychicznie i społecznie. Stosowana jest zarówno u dzieci, u młodzieży, jak i u dorosłych."



Wielu osobom hipoterapia kojarzy się bardziej z hipopotamami, 
a nie z końmi , a zatem skąd ta nazwa ?


Słowo hipoterapia pochodzi od greckiego hippos, czyli koń, drugi człon tego wyrazu to terapia, czyli działanie mające na celu przywracanie zdrowia. Tak więc hipoterapia to przywracanie zdrowia  przy pomocy koni.






Już Hipokrates w V wieku p.n.e. zalecał jazdę konną jako gimnastykę pobudzającą funkcje organizmu i łagodzącą różne schorzenia. Sokrates (469-399 p.n.e.) natomiast doszedł do wniosku, że jazda konna zajmuje wśród ćwiczeń gimnastycznych istotne miejsce, gdyż ćwiczy nie tylko ciało, ale i zmysły.




Oddziaływanie hipoterapii:

Strefa fizyczna: podnoszenie ogólnej sprawności, normalizacja napięcia mięśniowego; torowanie prawidłowego wzorca chodu; poprawa koordynacyjnych zdolności motorycznych, głównie równowagi i poczucia rytmu; poprawa orientacji w przestrzeni i schemacie własnego ciała; stymulacja i normalizacja czucia głębokiego i powierzchniowego. 

Strefa emocjonalno-motywacyjna: wzrost motywacji i akceptacji procesu terapeutycznego; zwiększenie poczucia własnej  wartości; zmniejszenie zaburzeń emocjonalnych. 

Strefa poznawcza: stymulacja odbioru wrażeń zmysłowych; poprawa percepcji wzrokowej i słuchowej; stymulacja uwagi, pamięci, myślenia, mowy; nabywanie i rozwijanie nowych umiejętności. 

Strefa społeczna: aktywizacja psychospołeczna, rozwijanie pozytywnych relacji społecznych.



ZESPÓŁ HIPOTERAPEUTYCZNY

-Lekarz prowadzący lub konsultujący zespół.
-Wykwalifikowany hipoterapeuta.
-Współpracownicy: fizjoterapeuta, psycholog, pedagog, pedagog specjalny, logopeda, neurolog, ortopeda lub inny specjalista w zależności od specyfiki problemu pacjenta.



Poniżej zamieszczam krótki, 5-cio minutowy filmik, który jest w formie wywiadu z hipoterapeutką oraz matką jednej z podopiecznych. Gorąco polecam! ;)


Źródła:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz