czwartek, 10 stycznia 2013

CHROMOTERAPIA





                                                 CZYM JEST CHROMOTERAPIA?

Chromoterapia to inaczej leczenie kolorem.Przez wieki używano wiedzę o kolorach, do przywracania nimi równowagi i harmonii w organizmie człowieka i otoczeniu.
Kolory działają w dwóch kierunkach. Mogą pobudzać i uspokajać, podniecać lub usypiać, drażnić lub koić, oziębiać albo ogrzewać. Każda barwa wywiera inny wpływ na nasz umysł i ciało.

                                                 JAK DZIAŁA CHROMOTERAPIA?
 Głównym narzędziem leczniczym w chromoterapii jest światło o odpowiedniej barwie. Dotknięte chorobą miejsca na ciele pacjenta naświetla się właściwym kolorem, np. przepuszczając wiązkę światła białego przez barwny filtr. Początkowe seanse trwają ok. 15 minut, potem przedłuża się je do pół godziny na nawet godziny. Odmianą tej terapii jest koloropunktura - naświetlanie wiązkami kolorowego światła odpowiednich receptorów akupunkturowych. Naświetlać można także wodę do picia. Chromoterapia zaleca także spożywanie pokarmów o odpowiednim kolorze, ubieranie się w określone barwy i kąpiele w kolorowej wodzie. Ważne jest też, żeby przebywać w pomieszczeniach, gdzie dominuje dany kolor.

                                                ZASTOSOWANIE CHROMOTERAPII
 Terapeuci wiedzą, że poszczególne barwy mają różne długości fal. Znając te długości, wiedzą, jaką barwę wykorzystać w leczeniu konkretnego schorzenia.
I tak np: barwy ciepłe stosuje się w terapiach służących pobudzeniu aktywności, natomiast barwy zimne służą do wywołania efektu uspokajającego.
Stosunkowo niedawno odkryto, że odpowiedni dobór kolorów może tak silnie wpływać na psychikę i emocje, że zaczęto ten fakt wykorzystywać w szpitalach do wspomagania procesów leczenia. Na świecie są już szpitale, w których zależnie od potrzeb pacjentów sale mają różne kolory: czerwony służy do pobudzania energii chorych, pomarańczowy przywraca im radość, zielony poczucie równowagi, turkusowy zwiększa odporność, a niebieski pomaga odzyskać spokój i ukojenie. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwie stosowana chromoterapia może wywołać też wiele skutków ubocznych. Dlatego ta terapia nie powinna być stosowana na własną rękę.


                                         KOLORY I ICH WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE:

  • czerwony - wzmacnia organizm (zwłaszcza mięśnie, pęcherzyk żółciowy i śledzionę). Pobudza, przyspiesza tętno i krążenie, podnosi temperaturę ciała, pobudza przemianę materii. Wskazania: reumatyzm, przeziębienie, neurastenia
  • pomarańczowy - regeneruje i wzmacnia, nieco delikatniejszy w działaniu od czerwonego. Stymuluje oddychanie i krążenie, reguluje ciśnienie krwi. Związany ze śledzioną, reguluje przemianę materii. Odpowiedzalny za funkcje seksualne. Wzmacnia koncentrację. Wskazania: kłopoty z oddychaniem, astma, katar, skurcze, dolegliwości związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem nerek.
  • żółty - działa na mięśnie, układ pokarmowy - pobudza metabolizm. Wzmacnia psychikę: aktywizuje i pobudza do działania, napełnia optymizmem. Pomaga odzyskać radość, wydobyć z depresji. Wskazania: choroby wątroby, problemy z układem pokarmowym, reumatyzmem, złe samopoczucie, chroniczne zmęczenie.
  • zielony - barwa uspokajająca i odprężajaca. Wzmacnia serce, układ krążenia, wycisza, relaksuje, obniża ciśnienie krwi i przywraca równowagę. Wskazania: nadciśnienie, bezsenność, problemy z układem krążenia, reumatyzm
  • niebieski - relaksuje i usypia, odpręża układ nerwowy. Działa przeciwnie do koloru czerwonego. Posiada działanie uaktywniające procesy wewnątrzkomórkowe, działa korzystnie na tkankę łączną, śluzówkę, płyny surowicze i limfę. Wskazania: nerwica, żółtaczka u niemowląt, skurcze żołądka, wrzody, ból gardła, epilepska, zapalenie oczu, ból zębów, migreny.
  • fioletowy - uspokaja, odpręża, zmniejsza pobudzenie nerwowe. Korzystnie działa na pracę umysłu, stymulując wysiłek intelektualny. Wskazania: zatrucia organizmu, problemy z układem krążenia, intensywny wysiłek fizyczny. 
  Bibliografia:
  http://santi.manifo.com/leczenie-kolorami
  http://zdrowylink.pl/chromoterapia-leczenie-kolorami
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Koloroterapia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz