Jedną z najbardziej znanych form terapii jest ta, z pomocą najwierniejszego przyjaciela człowieka, czyli psa. Nosi ona nazwę dogoterapii i jest wspaniałym narzędziem pracy z osobami cierpiącymi na porażenie mózgowe, ADHD, autyzm, nerwice czy zespół downa. Ma ona bardzo szerokie zastosowanie i daje świetne efekty. Dogoterapia to najbardziej naturalny sposób "przemycenia" trudnych, czasem żmudnych ćwiczeń wspomagających rehabilitację z pomocą odpowiednio wybranych i wyszkolonych psów. Celem tej terapii jest oczywiście wszechstronny rozwój podopiecznego, ale spełnia ona jeszcze wiele innych zadań.
Poprzez dogoterapię możemy:
-rozwijać mowę i wzbogacać język
-przełamywać lęk
-rozwijać funkcje poznawcze
-stymulować zmysły
-rozwijać myślenie przyczynowo- skutkowe
-stymulować pracę mięśni
-budować poczucie własnej wartości, pewności siebie
-uczyć samodzielności
-łagodzić stres, samotność
-budować więzi emocjonalne
-motywować do podejmowania działań
To znaczy, że ma ona przede wszystkim pomagać w przywróceniu ludziom zdrowia, uśmiechu i wiary we własne siły!
Poniżej wstawiam fragmenty wywiadu z dogoterapeutkami. Cały ten wywiad możecie przeczytać na stronie ekorodzice.pl
EKORODZICE.PL: Jaką rolę pełni czworonóg w leczeniu chorych dzieci? Przy jakich schorzeniach jego pomoc jest niezastąpiona?
Katarzyna Goździewska: Dogoterapia nie leczy. Pomaga za to w przypadku różnych schorzeń minimalizować ich skutki. W zasadzie przy każdym schorzeniu czy zaburzeniu rozwoju może być włączona do działań terapeutycznych. W naszej pracy można się spotkać między innymi z dziećmi: autystycznymi, niepełnosprawnymi intelektualnie czy ruchowo, z zespołem Downa oraz innymi zaburzeniami o podłożu genetycznym, z zespołem ADHD, z wadami słuchu, wzroku. Pies doskonale może też wspierać rozwój maluchów pełnosprawnych.
EKORODZICE.PL: Czy dogoterapia jest bezpieczna?
K.G.: Pod warunkiem że jest odpowiednio zaplanowana, odpowiedzialnie poprowadzona oraz wykorzystuje psa odpowiednio przygotowanego do pracy. A u dziecka, z którym pracujemy, nie stwierdzono lekarskich przeciwwskazań do kontaktu z czworonogiem.
K.G.: Pod warunkiem że jest odpowiednio zaplanowana, odpowiedzialnie poprowadzona oraz wykorzystuje psa odpowiednio przygotowanego do pracy. A u dziecka, z którym pracujemy, nie stwierdzono lekarskich przeciwwskazań do kontaktu z czworonogiem.
EKORODZICE.PL: Czy rodziców o chudym portfelu będzie stać na zajęcia z dogoterapii? A może są organizacje, w których zajęcia odbywają się bezpłatnie lub są częściowo refundowane?
Danuta Jagodzińska: Dogoterapia jest bardzo popularna w naszym kraju. Prowadzona jest przez fundacje, stowarzyszenia i osoby niezrzeszone. Można spotkać się z zajęciami dogoterapeutycznymi w szkołach, przedszkolach, szpitalach lub innych ośrodkach. Część tych działań prowadzona jest w wolontariacie, część odpłatnie. Jednak NFZ nie refunduje zajęć dogoterapeutycznych.
EKORODZICE.PL: Od kogo najlepiej kupować psa, którego chcemy wyszkolić na pomocnika terapeuty?
D.J.: Jest to pytanie, które często budzi kontrowersje. Są osoby, które twierdzą, że tylko z psem rasowym można wspomagać rehabilitację, inne, że z psem ze schroniska, a jeszcze inne, że nie ma znaczenia, skąd pochodzi zwierzę. Osobiście jestem zwolenniczką psów rasowych z dobrych hodowli, w których szczenięta są właściwie wychowywane i przygotowywane do życia, ponieważ wtedy wiem, czego się mogę po nich spodziewać.
EKORODZICE.PL: Czy osoba, która chce zostać dogoterapeutą, musi mieć jakiś specjalny "papierek" albo kwalifikacje?
D.J.: W Polsce zawód dogoterapeuty nie posiada statusu prawnego. Nie oznacza to jednak, że nie ma określonych wymagań wobec osób zajmujących się tą działalnością. Opiekun powinien mieć wykształcenie pedagogiczne, lubić pracę z dziećmi i posiadać dobrze ułożonego czworonoga z predyspozycjami do kontaktów z osobami niepełnosprawnymi. Wszystko razem powinno gwarantować sukces.
Źródła:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz